در گذشته وقتی در مورد طراحی سایت آموزشی صحبت می‌شد طراحی سایت موسسات آموزشی به ذهن می‌آمد. اما امروزه آموزش بسیار فراتر از مرزهای مدارس و دانشگاه‌هاست. بعد از شیوع و همه‌گیری ویروس کرونا آموزش از راه دور یا خرید بسته‌های آموزشی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت. از نظر طراحی، سایت‌های آموزشی یکی از چالش‌برانگیزترین انواع سایت‌ها هستند.

طراحی سایت آموزشی

در این مقاله با ما ما همراه باشید تا بیشتر در مورد اهمیت سایت‌های آموزشی، ویژگی‌های لازم برای طراحی سایت آموزشی و چگونگی طراحی سایت حرفه‌ای آموزشی صحبت کنیم.

اهمیت سایت‌های آموزشی

طراحی سایت آموزشی اطلاعات مختلفی را در اختیار افراد مختلف می‌گذارد. مخاطب این سایت‌ها می‌توانند دانش آموزان، دانشجویان، هنرجویان، معلمان، اساتید دانشگاه‌ها، علاقمندان به مباحث روز دنیا و افراد زیادی در اقشار مختلف باشند.

یک سایت آموزشی باید بتواند بستری برای کارآفرینی باشد. افراد موفق زیادی در سراسر دنیا هستند که با گذراندن یک دوره آموزشی در مورد مبحثی مانند یک زبان برنامه‌نویسی یا آموختن روش تعمیر وسایل الکترونیکی و حتی با فراگرفتن نواختن یک ساز زندگی خود را دگرگون کرده‌اند.

ویژگی‌های لازم برای طراحی سایت آموزشی

در ادامه ویژگی‌های یک سایت آموزشی را بررسی می‌کنیم.

ظاهر

ظاهر شامل طرح، رنگ، فونت نوشته‌ها و تصاویر برای طراحی سایت آموزشی است. تمام این عوامل هنگام ساخت وب سایت باید در نظر گرفته شود زیرا در ایجاد تأثیر کلی روی کاربران نقش دارد.

عضویت و حساب کاربری

طراحی فقط مربوط به ظاهر نیست. مهم است که فرآیند عضویت و ثبت نام  و ورود اطلاعات (ایمیل، شماره تلفن، نام کاربری و رمز عبور) برای کاربر ساده باشد. مشخصات مدرسان نیز باید در قالبی متفاوت وارد پنل سایت شود. هنرجویان باید لیستی از دوره‌های فعال یا تکمیل شده، اطلاعات جامع در مورد گواهینامه‌ها، امتیازات و اعتبارات و اطلاعاتی در مورد مدرسین دوره‌ها داشته باشند. همه اطلاع رسانی‌ها باید به موقع و کامل انجام شود.

پنل کاربری

پنل کاربری یک فضای کاری برای دانشجویان و مدرسان است. با استفاده از داشبورد، دانش آموزان تعداد دوره‌های ثبت نام شده، مجموع ساعات تدریس، مدرسین دوره‌های مختلف و غیره را بررسی می‌کنند. معلمان نیز می‌توانند دوره‌های اجرا شده، سطح رضایت دانشجویان، تعداد دانشجویان و حتی درآمد خود را بررسی کنند.

کاربری ساده

طراحی سایت آموزشی باید بگونه‌ای باشد که کاربر و مراجعه‌کننده به سرعت بتوانند بخش دوره‌ها را پیدا کرده و بررسی کنند که آیا می توانند دوره مورد نیاز خود را در این سایت بگذرانند. این امر نیازمند یک دسته‌بندی مناسب و طبقه‌بندی قابل قبول است.

امکان جستجو و کاربرپسند بودن سایت آموزشی از اهمیت بالایی برخوردار است. کاربران گاهی نمی‌توانند سرعت عملی خوبی برای پیدا کردن دوره‌ها داشته باشند. شما باید همه جوانب را در نظر بگرید. بخشی را نیز به عنوان پیشنهاد باید در نظر گرفت تا برای گام بعدی دانشجویان را آماده کرد. در بسیاری از موارد هنرجویان نمی‌دانند مرحله بعد از آموزش دوره مدنظر آنها چیست. بنابراین مهم است که برخی گزینه‌ها را به آنها توصیه کنید. شما باید مثل یک راهنما و مشاور کنار آنها باشید زیرا در غیر این صورت ممکن است آنها شما را ترک کنند و به سراغ سایت‌های دیگر بروند.

نسخه موبایلی مناسبی برای سایت خود در نظر بگیرید

این ویژگی بسیار مهم دیگری است که نباید نادیده گرفته شود. طراحی سایت آموزشی باید در هر وسیله‌ای از جمله موبایل به خوبی نمایش داده شود. طراحی نسخه موبایلی نیاز به مهارت و ذوق و سلیقه طراحان سایت دارد. در طراحی سایت حرفه ای طراحی مناسب برای انواع وسایل الکترونیکی یک اصل تفکیک ناپذیر است.

طراحی سایت آموزشی حرفه ایچگونه یک سایت آموزشی حرفه‌ای داشته باشیم؟

برای طراحی سایت آموزشی حرفه‌ای باید اصول مهم زیر را در نظر داشته باشد.

طراحی سایت آموزشی با صفحات مرتب و به دور از آشفتگی

بدیهی است که وب سایت‌های آموزشی باید حاوی اطلاعات جذابی باشند. کسی از یک صفحه نیمه خالی خلوت چندان استقبال نمی‌کند. اما این به این معنی نیست که کاربران برای دستیابی به اطلاعات در مورد یک دوره خاص یا تخفیف دوره‌های مختلف مجبور به پیمایش طولانی در صفحات سایت شوند. استفاده از تصاویر بی‌شمار، افکت‌های پر تعداد، کادرهای اطلاع‌رسانی متعدد و فونت‌های درشت بیش از اندازه کاربر را سردرگم می‌کند. این حالت احساسی شبیه به پیدا کردن سوزن در انبار کاه را به کاربر می‌دهد.

از محتواهای غیر نوشتاری نیز در طراحی سایت آموزشی استفاده کنید

سایت‌های آموزشی بسیار جذاب بسترهای مناسبی برای قرار دادن محتوای دیداری و شنیداری ایجاد می‌کنند. ویدیوهای آموزشی و فایل‌های صوتی سایت شما را از یکنواختی خارج می‌کند. بسیاری از افراد محتواهای بصری را بر متون سنتی ترجیح می‌دهند.

راهنماها، آموزش‌ها و سخنرانی‌های مفید را برای تعامل با دانشجویان بارگزاری کنید. حتی می‌توانید در مورد ویژگی‌های یک دوره آموزشی داخل یک فایل صوتی یا ویدیویی توضیح دهید. اگر وقت کافی دارید انیمیشن‌های آموزشی بسازید. همه اینها تمایز سایت شما با دیگران را رقم می‌زند. حتماً لازم نیست برای اینکار هزینه سنگینی بپردازرید. با نرم افزارهای رایگان می‌توان کارهای خارق العاده‌ای انجام داد.

پویا و اکتیو باشید

منظور از پویایی فقط گذاشتن دوره‌های جدید در سایت نیست. بلکه باید بتوانید به خوبی بازتاب نظر کاربران را در برنامه‌های بعدی پیاده‌سازی کنید. ببینید کاربران به چه مباحثی بیشتر علاقه دارند. خواستار برگزاری کدام دوره‌ها هستند. روی کدام دوره‌ها نقد دارند. تدریس کدام اساتید را می‌پسندند.

برای این مرحله تنها درصد کمی از نتایج از روی دیدگاه‌ها و نظرات کاربران بدست می‌آید. شما می‌توانید به کمک یک متخصص سئو آنالیزهای تخصصی‌تر و حرفه‌ای‌تری روی رفتار کاربران داشته باشید. ارائه یک رپورتاژ آگهی تخصصی و حرفه‌ای روی مواردی که کاربران بیشتر آن را می‌پسندند می‌تواند تحول باور نکردنی در ترافیک سایت شما ایجاد کند. با اینکار تا ده‌ها برابر ترافیک و درآمدزایی خود را افزایش دهید. مطمئن باشید که رپورتاژ آگهی یا بک لینک خارجی ارزش سرمایه‌گذاری را دارد.

دسترسی راحت و امکان استفاده برای همه

همیشه اینگونه نیست که کاربران شما از مزایای اینترنت پر سرعت و عدم قطعی آن بهره‌مند باشند. شاید یکی از دانشجویان در منطقه‌ای دور افتاده ساکن باشد. شاید پوشش اینترنت در محل سکونت یکی از هنرجویان شرایط مناسبی نداشته باشد. باید امکان استفاده از دوره‌های شما برای همه افراد محیا باشد. کارشناسان طراحی سایت سریرا شرایطی را فراهم می‌کنند که شما بتوانید کلاس‌های آموزشی و دوره‌های خود را به خوبی و برای همه برگزار کنید.

سخن آخر

اگر علاقه به آموزش مباحث روز دنیا یا مهارت‌های خود به دیگران را دارید، اگر رویا داشتن یک موسسه آموزشی با هزاران دانش آموز یا هنرجو را در سر دارید، اگر مدیر یک موسسه هستید که دوست دارید مراجعه کنندگان بیشتری داشته باشید و محدودیت فضا شما را از این کار بازداشته است، طراحی سایت آموزشی مختص شماست.

تیم طراحی سایت سریرا توانایی بالایی در راه‌اندازی سایت‌های آموزشی دارند. ما به خوبی نیازهای طراحی اینگونه سایت‌ها را می‌دانیم و با تجربه خود می‌توانیم به شما در این مسیر کمک کنیم. حتی اگر هدفتان از راه‌اندازی یک سایت تنها فروش محصولات آموزشی است ما می‌توانیم با طراحی سایت فروشگاهی جذاب و کاربرپسند شما را برای کسب درآمد بالا آماده کنیم. داشتن یک سایت آموزشی حرفه‌ای یکی از جذابترین و بی‌نظیرترین تجربیاتی است که سریرا برای شما رقم می‌زند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *