8 نکته اصلی در سئو تکنیکال که حتماً باید بدانید!

سئو تکنیکالبرای موفقیت در سئو نباید تنها به محتوای درون سایت و یا ایجاد تعامل با سایت‌های دیگر توجه کرد. بلکه ایجاد شرایط برای پیمایش یا خزش ربات‌های جستجو نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. سئو تکنیکال بطور مستقیم روی عملکرد این ربات‌ها اثر می‌گذارد و نتیجه آن قرار گرفتن صفحات ما در رتبه‌های برتر موتور جستجو خواهد شد.

آشنایی و تسلط به سئو تکنیکال برای هر سئوکار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است اما اگر به عنوان یک کارفرما در حال مطالعه این مطلب هستید، مقاله پیش رو از وب سایت تخصصی سریرا می‌تواند سطح انتظارات شما از یک سئوکار را نیز شکل دهد.

سئو تکنیکال چیست؟

سئو تکنیکال یا تکنیکال سئو بهبود جنبه‌های فنی یک سایت است که با هدف بهبود رتبه‌های صفحات مختلف آن سایت در نتایج موتورهای جستجو انجام می‌شود. به زبان ساده ما با بهبود جنبه‌های فنی سایت علاوه بر اینکه سایت را ایمن می‌کنیم شرایطی را فراهم خواهیم کرد تا خزنده‌های موتورهای جستجو بهتر بتوانند در سایت ما خزش کنند. اما مهمتر از این تعاریف شناخت جنبه‌های مختلف سئو تکنیکال است.
در این مقاله به معرفی 8 جنبه اصلی سئو تکنیکال می‌پردازیم اما قبل از آن دانستن این نکته خالی از لطف نیست که بسیاری سئو تکنیکال را زیر شاخه‌ای از سئو داخلی می‌دانند. اگرچه این تفکر را هم می‌توان درست دانست اما از آنجایی که رعایت اصول تکنیکال اهمیت بالایی دارد و باید به عنوان اولین اقدام در سئو سایت در نظر گرفته شود ما سئو تکنیکال را به عنوان یک مرحله جداگانه در نظر گرفته‌ایم.

1. بهینه کردن سرعت سایت

تحقیقات نشان می‌دهند که اگر باز شدن یک سایت بین 3 تا 5 ثانیه زمان ببرد، بیش از نیمی از کاربران سایت را ترک کرده و برای برآورده کردن خواسته‌های خود به سایت دیگری مهاجرت می‌کنند. به همین دلیل گوگل در بروزرسانی معیارهای خود سرعت سایت را به عنوان یکی از معیارهای اصلی رتبه‌بندی در موتور جستجو خود در نظر گرفت. باز شدن سریع سایت احساس خوشایندی به کاربر می‌دهد و موجب می شود که سایت شما به عنوان یک سایت کاربرپسند مورد علاقه و توجه کاربران و گوگل قرار بگیرد.

راه‌های مختلفی برای بهبود سرعت سایت وجود دارد که یک سئوکار متبحر با علم به این تکنیک‌ها به بهبود سرعت و در نتیجه رتبه سایت کمک می‌کند. هنر سئوکار این است که جذابیت سایت را فدای کاهش سرعت بارگزاری آن نکند و هر دو مورد را مدنظر داشته باشد.

2. ایجاد Robots.txt در سئو تکنیکال

اینکه سایت شما و محتواهای آن چگونه توسط موتور جستجوی گوگل شناسایی و ردیابی شود در گروی ایجاد robot.txt مناسب برای سایت است. موتورهای جستجو ربات‌هایی دارند که درون سایت‎‌ها می‌خزند و محتویات آنها را مورد ارزیابی و شناسایی قرار می‌دهند. ما به کمک سئو تکنیکال و با ایجاد robot.txtها به موتورهای جستجو محتویات مهم خود را معرفی می‌کنیم و به آنها می‌گوییم چه صفحاتی را بررسی کنند یا نکنند و چه صفحاتی را در نتایج جستجو نشان دهند یا نشان ندهند. در واقع Robots.txt این امکان را به ما می‌دهد تا برخی رفتارهای ربات‌ها در سایت خودمان را کنترل کنیم.

3. ایجاد نقشه سایت یا Sitemapsitemap

همانطور که می‌شود از نام آن حدس زد، sitemap یک نقشه راه برای موتورهای جستجوست. تفاوت این مورد با مورد دوم در این است که robots.txt مجوز ورود ربات‌ها به بخش‌های مختلف سایت است اما sitemap نقشه‌ای است که به ربات‌ها کمک می‌کند تا هیچ مطلب مهم یا محتوایی از سایت شما را از دست ندهند یا به عبارت دیگر در سایت شما گم نشوند. تصور کنید مدت‌های زیادی بر روی سئو سایت خود وقت و هزینه گذاشته‌اید، عدم دقت در ایجاد نقشه سایت منجر به این خواهد شد که موتورهای جستجو نتوانند به خوبی محتوای شما را پیدا کنند و ارزش آن را متوجه شوند.

4. جلوگیری از ایجاد لینک‌های معیوب یا رفع آن

شما احتمالاً در استفاده از موتورهای جستجو بارها با صفحات 404 در سایت‌های مختلف مواجه شده‌اید. وجود این صفحات در یک سایت ضربه سهمگینی به سئو سایت می‌زند. اگر سایتتان را از قبل طراحی کرده‌اید و مدتی از فعالیت آن می‌گذرد از سئوکارتان بخواهید رفع مشکلات لینک‌های شکسته و صفحات 404 را جزو اولویت‌های اصلی کار خود قرار دهد.

5. تامین امنیت سایت

حفظ حریم خصوصی و امنیت سایت از مهمترین موارد سئو تکنیکال است که نه تنها موتورهای جستجو روی آن حساس هستند بلکه کاربران هم نمی‌خواهند گرفتار خطراتی شوند که یک سایت غیر ایمن برای آنها ایجاد می‌کند. امنیت سایت را باید به شدت جدی بگیرید، زیرا تعداد دفعاتی که بدافزارها و هکرها در طول روز به صفحات وب سایت‌ها حمله می‌کنند سرسام آور است.

این حملات اگر به نتیجه بیانجامد می‌تواند ضرر زیادی به سایت و کسب و کار شما وارد کند. پاک شدن اطلاعات کاربران، پاک شدن اطلاعات مهم سایت، امکان نفوذ به پنل مدیریتی سایت و اعمال تغییرات ناخوشایند روی صفحات سایت همگی نتیجه عدم رعایت اصول ایمنی روی یک سایت است.

امنیت سایتحتماً برای سایت خود گواهینامه SSL را تهیه کنید و پیاده سازی HTTPS را در اولویت برنامه‌هایتان قرار دهید. علاوه بر بحث مهم افشای اطلاعات سایت‌هایی که از نظر امینت مورد تایید گوگل باشند رتبه‌های بالاتری را در اختیار خواهند داشت.

6. مبحث کنونیکال و سئو تکنیکال

محتواهای تکراری ربات‌های جستجو را سردرگم می‌کنند که این اتفاق خوشایندی برای اهداف سئو سایت نیست. گاهی ربات‌های گوگل اعلام می‌کنند که محتواهای جدید شما با محتواهای قدیمی‌تر شباهت‌های زیادی دارد. اینکه چگونه این موارد را تشخیص دهید و چگونه در جهت توجیه ربات‌ها یا رفع شباهت‌ها اقدام کنید خود نیاز به مهارت و دانشی دارد که نزد یک سئوکار حرفه‌ای وجود دارد.

بزرگترین مشکلی که در سر راه محتواهای تکراری وجود دارد این است که صفحات تکراری از یک سایت با هم رقابت می‌کنند. این مسأله باعث می‌شود که سایت شما نتواند پتانسیل واقعی خود برای گرفتن رتبه را نشان دهد و به عبارت دیگر رتبه‌ها بین دو یا چند صفحه سایت شما تقسیم می‌شود.

7. داده‌های ساختاریافته

بحث ساختار داده‌ها یا داده‌های ساختاریافته یکی از مهمترین مباحث در سئو تکنیکال است. این داده‌ها به درک بهتر سایت شما و فعالیت‌های آن توسط موتورهای جستجو کمک می کنند. در واقع داده‌های ساختار یافته یا structure data یک تابلو اعلانات برای ربات‌های موتور جستجوست.

اما این داده‌ها از جنبه‌های دیگر نیز دارای اهمیت هستند و آن ایجاد تمایز در لیست نتایج است. با داده‌های ساختاریافته مناسب شما می‌توانید در نتایج موتورهای جستجو به صورت ستاره‌دار، همراه با آدرس و توضیحاتی در مورد سایتتان پدیدار شوید.

8. تگ hreflang

در سئو سایت‌های چند زبانه یا بین‌المللی تگ‌های hreflang به شماکمک می‌کند تا به موتور جستجو بگویید که هر صفحه را برای کدام دسته از کاربرانتان تهیه کرده‌اید و کدام مخاطبین را مورد هدف قرار داده‌اید.

سخن آخر

در درصد بالایی از موارد تفاوت یک کارشناس سئو آماتور و حرفه‌ای از رعایت اصول و جنبه‌های سئو تکنیکال مشخص می‌شود. در این مقاله با شما در مورد 8 جنبه اصلی سئو تکنیکال صحبت کردیم. آنچه در این مقاله گفته شد نگاهی اجمالی به این مباحث داشت و می‌توان آن را مقدمه‌ای برای آموزش سئو تکنیکال دانست.

از کنار این مباحث به راحتی عبور نکنید و آن را به عنوان یک چک لیست در نظر بگیرید، زیرا عدم توجه به آن نتایج سئو داخلی و خارجی را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای رسیدن به نتایج بهتر و جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی توصیه می‌کنیم که تا جای ممکن ابتدا این موارد را مورد توجه قر ار دهید و بعد از آن به سراغ سئو داخلی و سئو خارجی بروید.

نظرات و تجربیات خود در جنبه‌های مختلف سئو تکنیکال را به ما بگویید تا همگی از تجربیات و دانش یکدیگر جهت ارتقاء سطح دانش خود استفاده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *